Cevizin Tarihi

Cevizin Tarihi

Cevizin hikayesi bol tarihi eskidir. İlk ceviz ekimi milattan önce 2000’lerde Babil’de başlasa da, Güney Fransa’daki arkeolojik kazılarda Neolitik dönemden kalan kavrulmuş ceviz kabukları bulunmuştur.

Latince "Juglans regia L.” olarak adlandırılan ceviz, cevizgiller familyasından Juglans cinsinde yer almaktadır.

Ceviz, Orta Asya sıradağlarının doğal bitki örtüsüdür. Balkanlardan Çin’e kadar geniş bir kuşakta yetişen ceviz, Türkiye’nin Doğusundan tüm Anadolu coğrafyasına yayılmıştır.

 Antik Yunan’da Jovis Glanas (Jüpiter’in Meyvesi) olarak adlandırılan cevizin bilimsel adı olan “Juglans”, Jovin Glans’dan türetilmiştir. Romalılar, cevizi Avrupa ve Kuzey Afrika’da yaygın bir şekilde yetiştirmiştir. Orta Çağ’da İngiltere yetiştiricilerinden Amerika’ya taşınır. Siyah cevizi ayırt etmek amacıyla Amerika’da İngiliz cevizi (English Walnut) adı doğar. Farklı isimlerle adlandırılsa da ülkemizin ana meyvesi olan ceviz (Anadolu cevizi, Royal Walnut) sert kabuklu meyveler arasında önemli bir yere sahiptir ve dünyanın çoğu bölgelerinde yetiştirilmektedir. Meyvecilik kültürü çok eski tarihlere uzanan Anadolu, birçok meyve türü gibi cevizin de anavatan bölgeleri arasındadır. Günümüze kadar yapılan meyve yetiştiriciliği sonucunda Anadolu’da 4,5 milyondan fazla ceviz ağacı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.