Cevizin Faydaları

Cevizin Faydaları

Ceviz, en sevilen kuruyemiş çeşitleri arasındadır. Cevizin faydalarının birçoğunu biliyor olsanız da bilmediklerinizin olduğuna inanıyoruz çünkü saymakla bitmeyecek kadar yararı var! ????

Beyini Geliştirir

Küçüklüğümüzden itibaren ailelerimizin ceviz tüketmemizi sağlamasının tek sebebi şeklinin beyine benzemesi değil, araştırmalar ile kanıtlanan gerçekleştir. Günümüzde küçük çocuklara yedirilmesi oldukça popülerdir. Bunun yapılmasındaki en büyük sebep zihin açıcı özelliğinin bulunmasıdır. İçerdiği omega-3 bakımından çok zengin olan ceviz, beyin sağlığı için önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Yağ asitleri sayesinde beynin bilgi toplama bölümü güçlenir ve konsantrasyon artar. Cevizin faydalarından yararlanmak için en etkili yöntem ise sabah açken tüketilmesidir.

Uyku Problemlerine İyi Gelir

Özellikle stres ile mücadelede antidepresan görevini üstlenen ceviz, uyku sorunu olanlar için de bire bir besindir. Yatmadan önce yenilen ceviz, içerdiği triptofan yardımı ile uyku sorununuzu çözmede yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Düzenler

Sağlıklı bir yaşam cevizsiz düşünülemez. Düzenli ceviz tüketimi iyi kolestrol seviyesini yükseltir ve kalp sağlığının başlıca sebebi olan kötü kolesterolün yükselmesini engeller. Ayrıca kalp krizine neden olan kan pıhtılaşmasını riskini azaltabilir. Ceviz Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için tehlikeli kalp ritimlerini engeller, kalp krizi riskini azaltır. Ceviz içerdiği besin ve vitaminler aracılığı ile kanın pıhtılaşmasını engeller ve kan dolaşımın daha iyi olmasını sağlar. Bu durum kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Cilt ve Saç Sağlığımızı İyileştirir

Omega 3 yağı ve zengin bakır içeren cevizin cilde de çok faydası vardır. Her gün 2-3 ceviz tüketimi cildin elastikliğini arttırır ve ciltteki hücrelerin canlı kalmalarına yardımcı olur. Cildimizi yenileyerek sivilce ve akne oluşumunu engeller, yaşlanmayı geciktirir. Bunun yanı sıra saç sağlığı içinde oldukça etkilir. Saç köklerini güçlendirirken dökülme ve yıpranmayı da önler.

Sindirimi Kolaylaştırır

İçerisinde barındırdığı yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve mide asidinin kontrolünü sağlar. Reflü ve ülser hastalıklarının ağrısını azaltır. Ayrıca bağırsak florasını düzenleyerek yemeklerin sindirimini kolaylaştırır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Uzman diyetisyenler tarafından yapılan araştırmalarda gün içerisinde birkaç adet cevizin tüketilmesi ciddi anlamda vücudun şekle girmesine yarar sağlamaktadır. Ceviz, uzun süreli tokluk hissi sağladığı için kilo vermede etkili bir besindir.

Kanseri Önler

Ceviz, kanser hastalığının tedavisidir diyemeyiz fakat kanser hastalığına neden olan faktörleri ortadan kaldırabiliyor veya hastalığa yakalanma riskini azaltabiliyor. Düzenli bir şekilde ceviz tüketimi dolaylı olarak kansere karşı metabolizmanın direncinizi artırır.